Skip to content

10 küsimust Shell Helix Rally Estonia rallidirektorile Urmo Aavale

Mis on 151,98 km kiiruskatseid, 1700 kurvi, 68 hüpet, 40000 pealtvaatajat ja 1500 korraldusmeeskonna liiget? See on Baltikumi suurim rallisündmus Shell Helix Rally Estonia. See on ralli suure algustähega, mille meeskonnas on palju häid inimesi, kes kõik töötavad selle nimel, et Eesti rallisõbral oleks, mida igal suvel oma kodukandis nautida. Küsisin 10 (lihtsat) küsimust rallidirektori Urmo Aava käest.

Miks hakkasid rallisid korraldama?

Silver palus, kuid see on lakooniline vastus. Silver ehk Silver Kütt on minu pikaaegne sõber, kaardilugeja ning äripartner. Tema selle hulluna näiva idee peale 2009. aasta suvel tuli. Seda järgmisel hommikul peale Lõuna-Eesti ralli lõpetamist. Nii minul, kui Silveril olid rallidelt pikaajalised kogemused. Olime sõitnud, olime vaatamas käinud, olime ka noortesprinte korraldanud. Kuid Silveri idee teha midagi suurt, oli tõesti algul hullumeelne. Aga vastu vaidlema ei hakanud, läksin pea esimesest hetkest mõttega kaasa. Lisasin ühe klausli – meil on meeskonda vaja kedagi, kes teab mis on turundus. Selleks meheks sai Tarmo Hõbe, kes oma avatud mõttemaailmaga ütles juba esimesel kohtumisel, et kui tahame teha midagi suurt, siis sellel sündmusel peab ka nimi suur olema. Nii ta sündis ja esimene Rally Estonia sai tehtud juba vähem kui aasta hiljem.

Mis teeb rallist suurepärase ralli?

Tehniliselt hea ralli on hästi töötav organism, kus kõik elundid teevad oma tööd, kuid selle tulemusena saame ikkagi ainult hea ralli. Siia kõrvale tuleb tuua kommertsralli mõõde. See on pool, mille eest meie meeskonnas vastutab Tarmo Hõbe. Tema ideed ning pealehakkamine teevadki meie ralli eriliseks. Seega suurepärase ralli saame, kui ühendada endas laitmatult töötav tehnilise ralli ja pealtvaatajatele suunatud kommertsralli parimad küljed.

Mida saavad teha pealtvaatajad, et panustada ralli ohutusse?

See on koht, kus justkui tahaks, kuid ei hakka teisi rallisid kritiseerima. Mis meie elu teeb eelkõige lihtsaks – Eesti rallifänn, kes on väga teadlik rallivaataja. Tänu Eesti professionaalsele rallipublikule on Shell Helix Rally Estonia korraldamine lihtsam. Kindlasti julgustan pealtvaatajaid, et kutsuge teisi korrale. Hoidke silm peal nii oma kaaslastel, kui ka võõrastel. On olemas fännid, kellel meeldib käia põnevamates ja selleks võibolla mitte ettenähtud kohtades rallit jälgimas. Mõnele on see omaette kutsumus. Seda ei ole võimalik 100% ära keelata, aga inimene peab oskama arvestama ohtudega, mis teda valitsevad. Sa pead aru saama lihtsast füüsikast, kuidas auto liigub, mis kiirusega ja kuhu see võib sattuda. Need on asjad, mida ralli turvalisuse eest vastutavad isikud ei saa paberile must-valgelt kirjutada. Tänaval liigeldes me enamasti ei seisa selleks mitte ettenähtud kohas, kus seame oma elu ohtu. Ei jookse diagonaalis üle suure maantee ja arvestame ohutusega ning saame aru, kuidas liiklus toimib. Sama on rallis – tee endale selgeks, kuidas auto käitub ja võta seda arvesse. Aga kui soovid rallifännina oma elu lihtsamaks teha, siis vaata võistlust kohtadest, mis on korraldaja poolt ette valmistatud. Seal on tribüünid, ekraanid, toitlustus, tualettruumid. Need kohad on valitud ka nii, et ralliautod on pikalt vaadeldavad ja teekate on muudetud võimalikult tolmuvabaks.

Lihtne meelespea:

  • Järgi rallikorraldaja juhtnööre!
  • Mõtle ise kaasa ja ole tähelepanelik!
  • Hoia silm peal oma kaaslastel!
  • Ole võistlusauto poole alati näoga!

Kas eestlane on rallirahvas?

101%! Rallit saab tarbida mitut moodi. Olgu selleks siis televisioon, WRC+ keskkond, raadio, trüki- ja veebimeedia ja muidugi klassikaline koha peal käimine. Vaadake, kui palju on WRC teleülekannetes sinimustvalget, see on eriline väljund meie riigile. Ja ärme unusta Martin Järveoja kaardilugemist, mis on eesti keeles. See on Eesti märk ja brändiloomine suures maailmas. Ehk eestlane on eriline, tema käib väga palju kohal. Meie pealtvaatajate number, mis on rohkem kui 36000 unikaalset rallisõpra nädalavahetuse jooksul, on juba omaette näitaja. Muidugi on seal ka palju välisturiste, kuid kodumaise fänni osakaal on suur. Rääkides veebi vahendusel rallijälgimisest, siis WRC+ keskkonna kasutajate seas on Eesti TOP5 kõigi maailma riikide hulgas, seega rallirahvas – JAH, 101%.

Mis on WRC meeskondade tagasiside Shell Helix Rally Estonia korraldusele?

Kaks nädalat peale eelmist Shell Helix Rally Estoniat käisime Soome WRC etapil ning suhtlesime kõigi tehasemeeskondadega. Nende hulgas kolmega, kes meie rallil osalesid ehk Toyota, Hyundai ja Citroen’i, kui ka M-Sport meeskonnaga, kes ainsana 2018 ei osalenud. Nagu näha, siis tänavu on kõigi WRC meeskondade esindajad Lõuna-Eestis kohal. Suurtele meeskondadele meeldib korralduse paindlikkus ja nad ootavad meie teedel võistlemist. See kõik annab neile suurepärase baasi testimiseks. Ärme unusta hüppeid ja formaati ennast. Viimane sisaldas tihedat hooldusala külastust, mis on just testralli mõistes oluline.
Eraldi toodi esile hüppeid ja trampliine, nende arendamisse panustame endiselt. Liigume uues suunas, sest ilmselt need kõige rajumad asjad on valmis. Jätkame tehniliste, kurvidega seotud hüpete ehitamist, see teeb ralli sõitjale põnevamaks ja publikule vaatemängulisemaks. Meie soov on rallile anda tehnlise-kiire ralli kuvand ja miks mitte olla tulevikus 100 hüppe ralli.

Kuidas keskmine maaomanik rallisse suhtub?

Nagu sai liigitada pealtvaatajad professionaalseteks ja tavalisteks, siis nii on ka maaomanike seas. Kes meie rallit teavad ja on selle korraldamisega kokku puutunud, siis enamus neist on postiivselt meelestatud ja oleme väga tänulikud nende panuse eest ralli arengusse. Uute lõikudega on tihti maaomanikel pseudohirmud – lõhutakse teed, tuleb palju inimesi, kes kõik ära trambib jne. Mitte et maaomanikule ralli ei meeldiks, meeldib, aga nad paluvad seda mujal teha. Kuid need mured on asjatud. Teed tehakse alati korda. Ja mina korraldaja poolelt julgen öelda, et need lõigud, millel Shell Helix Rally Estoniat korraldatakse on tänu rallile palju paremas korras, kui nad muidu oleks. Teed käiakse üle kohe, kui katse on läbitud, sahad on enamus katsete alguses ootel. Valdav osa teid on samal päeval korras, mõned üksikud lõigud saavad tehtud järgmisel hommikul. Seega – kui ralli on nädalavahetusel, siis esmaspäevaks on kõik teed hooldatud. Lisaks sahatamisele panustame teede keemilisele töötlemisele, mis muudab pinnast kõvemaks ja tolmuvabamaks. Tänu sellele ei vaja paljud teed tugevat sahatamist. Lisaks lööme kaasa ralli kasutuses olevate teede parendamises. Toome lisapinnast, mis sisaldab õige fraktsiooni suuruse ja ka kujuga kruusa. See materjal on ka õige savisisaldusega, mis annab teele pikaealisuse, vajadusel täiustame kraave. Julgen väita, et meie meeskond on lisaks ralli korraldamisele ka teedeehituses maailma tasemel 🙂

Kas ja millised keskkonnanõuded rallikorradajale kehtivad?

Kui vaatame rallit võidusõiduauto aspektist, siis nende masinate mootorid on täna käima pandud nii, et kõik kütus, mis paaki läheb, põleb pea jäägitult. Selles osas hoolitsevad keskkonna eest juba tootjad ise. Autod vastavad tehnilistele normidele, mis on sätestatud rahvusvahelise alaliidu poolt ja mida ralli käigus kontrollitakse. Kui aga lähtuda otseselt korraldaja poolsest keskkonnateadlikkusest, siis pigem on need asjad seotud elementaarse viisakusega. Et peale rallit oleks kõik alad korras, koristusele pöörame eraldi tähelepanu. Ja kindlasti on meie kasutuses olnud piirkonnad puhtamad, kui enne rallit.

Millal WRC etapp Eestis toimub?

Siis kui toimub – see on meie meeskonna suur unistus, mis ühest kümneni skaalal asub kuskil keskel. See on võimalik ühel juhul – kui tänase WRC etapi tase on mõõdetav suurusega X, siis meie teostus peab olema sellest poolteist korda paremal tasemel. Sellega kasvatame usaldust ja meid võetakse rallikorraldajatena tõsiselt. See ei ole ilmvõimatu. Eks Eestil on mõned trumbid juba taskusse tõstetud. Meie autospordiliidu president on üks rallimaailma elavatest legendidest Ari Vatanen. Ning Tallinna külje all tegutseb Toyota tehase meeskond, mille juhiks on Tommi Mäkinen. Arvestades, et sellesse võrrandisse on lisatud Ott Tänak, siis miski ei ole võimatu. Aga meie meeskond peab korraldusest selle 150% välja pigistama.

Kas WRC kalender võiks tulevikus olla vahetuvate rallidega?

Sellisel puhul peaks olema promootor teinud kindla otsuse, et mitu etappi on püsivalt kalendris ja mitu on nii öelda vahetuvad rallid. Toome näite, et see suhe võiks olla 12 etapi puhul näiteks 3 või 4. 2019. aasta kalendris on etappe lausa 14 ja ega palju rohkem sinna suruda on keeruline. Meeskonnad ei pruugi sellega nõus olla. Samas on võimalus tekitada neid formaate nagu Shell Helix Rally Estonia on ehk promotsiooniralli. Keerukas eestikeelne sõna, kuid selle üle tasub uhke olla, sest sellist asja ei ole maailmas varem korraldatud! Kuid ka neil rallidel võiks olla võimalus üle mingite aastate lülituda WRC kalendrisse. Rotatsioon ja vaheldus on hea mõte, mis aitaks kindlasti paljude rallide korraldamisele kaasa, lihtsalt tuleb selgelt mõelda, et mida need rallid teeksid oma WRC vaheaastatel.

Mis on Shell Helix Rally Estonia unikaalsus, mis teeb meie väikese Eesti suurima ralli eriliseks?

Me oleme sarnased Soome ja Poola rallile – kiire kruusaralli. Kuid meie eesmärk on sünteesida rallit ja rallikrossi. Oleme kompaktsed ehk põhiline pealtvaatajate mass on neile spetsiaalselt loodud kohtades. Juba täna on meie kruusal sõidetavad kiiruskatsed 20 kilomeetri raadiuses. Mõned korraldajad on läinud seda teed, et pigem rallit hajutatakse. See teeb mitte ainult pealtvaatajale kõik sõidud pikemaks, vaid ka võistlejad peavad läbima tüütuid ülesõitude kilomeetreid. Meie oleme võtnud teise suuna ja surume ralli võimalikult väikesele alale. Kuidas ühildada klassikaline ralli ja rallikross, see on küsimus, millele meie meeskond otsib vastust ja on osaliselt selle ka leidnud. Ralli jääb ralliks ja me ei lähe ringrajale, kuid tekivad lõigud, mis on spetsiaalselt ette valmistatud ralli läbiviimiseks. Eraldi ligipääsuga teed, parkimine, tribüünid. Võistluskatse on tehniliselt ehitatud viisil, et seda on hea jälgida. Rada on võimalikult tolmuvaba, toitlustus ja otseülekande ekraanid teevad asja veel mugavamaks. See on koht, mis vajab vahendeid, panust ettevõtetelt, kohalikelt omavalitsustelt ja muidugi Eesti riigilt. Meie riik on väike, mida heidetekase meile, kui korraldajale ette, aga see on ka meie võimalus. Sünteesime laboris valmis ralli, mis on eriline nii sõitjale kui ka pealtvaatajale. Ralli peab tooma inimesed kodunt välja, sest tänapäeval on võimalus rallit vaadata ülekannete vahendusel, mida pakume ka meie. Kuid eesmärk on tuua inimesed raja äärde. Tulge ja kuulake, mis häält see auto teeb, tunneta seda vibratsiooni ning katsete vahepeal jaluta niisama looduses, kuula linnulaulu ja naudi!

Lisainfot Shell Helix Rally Estonia kohta leiad aadressilt: https://rallyestonia.ee/ ja muidugi jälgi nende tegemisi ka sotsiaalmeedia vahendusel.

Shell Helix Rally Estonia 2019 toimub juba 12-14 juulil – OLE KOHAL!

Fotod: Karl Kirs (Shell Helix Rally Estonia 2018)
Päisefoto: Rally Estonia

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

13 − 8 =